PORTUGALSKO - ALGARVE 2023

Po návštěvě Madeiry a její kouzelné přírody na jaře 2022 bylo jasné, že se do Portugalska někdy vrátím. Na letošní léto byla sice v plánu Asie, ale komplikace s letenkami byla tak velká, že jsme Asii odpískali a vyrazili na pobřeží Algarve. A byl to skvělý nápad.

Přistáváme ve Faru a naši cestu začínáme v SAGRESU, nejzápadnějším místě pobřeží Algarve. Sagres je ráj surfařů a baťůžkářů. Parádní pláže jsou přímo na kraji městečka. Ale divoké těžce přístupné pláže, to je teprve ten pravý ráj.

Sagres je malé příjemné městečko. Kdybych někde mohla pár měsíců přes zimu strávit, bylo by to tady. Kavárny, milí lidé, jen hrstka turistů i v té nejvyššší sezóně a příroda s hučícím oceánem za rohem.

Voda studená až ledová a silný vítr vanoucí od oceánu.

Děti chtěly surfovat, jeden den vyzkoušely kurz v surfařské škole (vybrala jsem školu Sagres Natura - https://sagresnatura.com) a byly spokojeny, jeden instruktor na dva studenty a další dva dny si již jen půjčily prkno a jezdily samy. No je to dřina, ale pohled na místňáky, kteří to umí, se jen tak neomrzí.

Ani jsem nečekala, jaká krása nás v Portugalsku čeká.

Na kraji městečka nejdeme pevnost Fortalezu de Sagres, ve které byla první portugalská námořní akademie, a kde studovali námořnické řemeslo největší světoví mořeplavci.

Asi nejznámnější místo u Sagresu je Mys Cabo de Sao Vicente na západním konci Algarve, které se zdá být skutečným koncem Evropy. Sao Vicente byl pro Římany posvátným skalním výběžkem, protože se tady slunce každý den nořilo do moře. Maják, který zde stojí, patří k nejvýkonnějším v Evropě a jeho světlo je vidět z moře do vzdálenosti téměř 1000 kilometrů. Časté jsou zde prudké nárazy větru do 60 m vysokých útesů.

Zatímco děti surfují, já prozkoumávám pěšky okolí.

Od mysu Cabo de Sao Vicente prochází dálková trasa GR11 - E9 a už plánuji, kdy si ji projdu celou.

Po třech intenzivních dnech u oceánu se přesouváme více do vnitrozemí, do pohoří MONCHIQUE. Stejnojmenné městečko Monchique, nejvýznamnější město v horách. Zůstáváme zde dva dny. Malé náměstíčko, kavárna Velochique, kde si kromě výborné kávy můžete půjčit i kolo a prozkoumávat okolí na kole.

Sopečné pobřeží Serra de Monchique nabídne příjemné osvěžení po vedru, které panuje na pobřeží. Hory tvoří hranici mezi portugalskými regiony Alentejo a Algarve. Leží zde nejvyšší hora Algarve - Pico da Fóia (902 m). Bohužel až nahoru vede silnice. Sppusty nevzhledných vysílačů a obchůdků pro turisty - nemám tyhle kopce ráda. Vyrážím sem na západ slunce, ale jeden vysílač vedle druhého..

Lepší volbou byl ranní výšlap na horu Picota (773 m), je odtud stejně krásný výhled a bez davů lidí.

Na dohled je Portimao, Lagos i mys Cabo de Sao Vicente.

Během dne objevujeme zajímavou trasu, která není popsaná ani v mapy.cz. Visutý chodník a most Passadicos Barranco do Demo u vesničky Alferce.

Ve 35 stupních je to maličko dřina.

Navečer ještě stíháme městečko Silves,obklopený sady pomerančovníků a citroníků. Dominantou města je mohutný hrad a prý se o tomto městečku říká, že je městem čápů. Tolik čápů pohromadě jsem asi nikdy neviděla.

Z vnitrozemí zpátky k pobřeží. Naším cílem je město TAVIRA. Než ale dorazíme do Taviry, procházíme si stezku SEVEN HANGING VALLEYS TRAIL - pěší stezka východně od Portimao na pobřeží Algarve, mezi Praia da Marinha and Praia de Vale Centeanes. Cesta vede nad krásnými útesy a jeskyněmi. Celkem má 11 kilometrů (tam i zpět). Cestou je několik pláží, ale v sezóně jsou hodně přeplněné. Východní část se mi líbila mnohem více, ale zde již není možnost koupání, proto byla téměř bez lidí. Celou dobu se jde po slunci, což při téměř 40 stupních dalo zabrat. Odkaz v mapách: https://mapy.cz/s/cogakojejo. Vyražte na jaře nebo na podzim!

Rozpálená TAVIRA nás příliš nenadchla, tak ani poslední den nelitujeme delší cesty k západnímu pobřeží na surfování a trekování k plážím Praia da Cordoama či Beach Castelejo u vesničky Vila do Bispo, kde je o příjemných 10 stupňů méně. 

Kde jsme cestování po Algarve začínali, také naši cestu končíme, Sagres.

🇵🇹Portugalsko, jsi krásné!🇵🇹